Rostliny slunečnic známe v mnoha druzích, některé jsou drobné jako ozdoba do vázy, jiné mají obrovské zlaté květy plně olejnatých semínek. Z těch se lisuje olej, který známe z kuchyně. Rostliny slunečnice jsou na pěstování poměrně náročné. Potřebují teplo, propustnou půdu plnou živin, vláhu a hlavně místo, které je v závětří, protože silný vítr by mohl olámat velké a těžké květy nebo vyvrátit celé rostliny.
Slunečnicová semínka rády pojídají dětí, které s neskonalou trpělivostí sedí s celým květem na klíně a vybírají jednotlivá semínka, se kterých odstraňují slupky. Pro dospělé je zde naštěstí varianta nákupu vyloupaných semínek určených rovnou ke konzumaci, a tak si zdlouhavé loupání ušetříme.
Ve slunečnicových semínkách najdeme mnoho užitečných živin pro lidský organismus. Zmiňme třeba vitamín B6, který v organismu podporuje procesy, které navozují dobrou náladu, takže je považovaný jako přírodní prostředek proti depresím. K vyladění nervového systému pomáhá i poměr hořčíku a vápníku. Stejně tak užitečná je i aminokyselina tryptofan, podporující produkci serotoninu. Serotonin zbavuje náš organismus napětí a navodí pocit klidu.
Vitamin E je takovým poctivým čističem našeho těla a v organismu přímo likviduje volné radikály a chrání tak tukové buňky před poškozením. Naše tělo je s dostatkem tohoto vitamínu více odolné vůči různým zánětům. Přitom k zásobení organismu vitamínem E stačí denně větší hrstka slunečnicových semínek. Zdravým mlsáním si tak chráníme i cévy a srdce.
Našim přítelem je i selen, který je známý v prevenci proti rakovinovému bujení a umí zabránit jeho rozšiřování. Hořčík je zase potřebný proti svalovým křečím, jeho nedostatkem by v těle mohly vzniknout svalové křeče, a to i křeče dýchacích cest a srdce. Mangan ovlivňuje zase práci enzymů starajících se o naše kosti a hormony štítné žlázy.
Svými výživnými hodnotami dokážou semínka slunečnice ve vegetariánské stravě nahradit maso.