Když se rozhodnete postavit betonový plot, může se vám zdát jeho výstavba snadná a rychlá. V zásadě máte pravdu, ve srovnání se zdivem, které rovněž plní shodnou funkci zajištění soukromí na vašem pozemku, je toto řešení výhodnější, ale každá mince má dvě strany a měli bychom si také povědět o té druhé.
Na hloubení otvorů pro sloupky si můžete vylámat zuby
Samozřejmě ne doslova, sloupky nebudete brát do úst, ale obrazně řečeno to nějaký význam má. Každý sloupek musí být ukotven zhruba 80 cm hluboko pod úrovní terénu, výkop budete provádět rýčem, motykou, lopatou, krumpáčem nebo nějakou mechanizací, ale ne vždy je zemina dostatečně měkká. Můžete se tu setkat s problémy, jako jsou balvany, zbytky cihel a stavební suť, anebo naopak bude podloží velmi nestabilní (písek, mokřad) a tam bude nutné vybetonovat větší plochu.
Dalším problémem mohou být strmé svahy a těžko přístupný terén, který může vyčerpat vaše fyzické síly během krátké doby, a může vás podlomit i po psychické stránce. Namísto pohodové práce to pak bude horor, a může se to pak projevit i na vzhledu oplocení a jeho zkrácené životnosti.
Hmotnost komponentů – stavíte-li oplocení z cihel, tvarovek a tvárnic, každý kus váží jen několik kilogramů a s tím si poradí v podstatě každý amatér. Pokládáte jednu cihlu vedle druhé, práce jde od ruky, a pokud ji neodbýváte, výsledek je uspokojivý. S betonovými prefabrikovanými díly to tak jednoduché není, sloupky váží zhruba třicet kilo a ploché desky téměř metrák. Vtip je v tom, že po zabetonování sloupku musíte desky vkládat do drážek ve sloupcích, spodní řada jde snadno, ale jakmile musíte zvedat desky do výšky, bude to vyžadovat značnou fyzickou sílu. Problematické je to hlavně u horní řady, dva až dva a půl metru nad zemí. Zvažte tedy tuto dřinu a kontaktujte firmu, která se zabývá montáží betonových plotů https://www.montazmpc.cz/sluzby/, a využívá přitom potřebnou techniku, např. mobilní jeřáby.