Každý jsme zažili situaci, kdy při pobytu v jedné místnosti v průběhu letních měsíců, muži zapínají klimatizaci, zatímco ženy sahají po svetru a ještě požadují její vypnutí. Ať již spor dopadl vítězstvím kterékoli strany, jistě zahrnul nechápavé výrazy obou. Nechápavosti bychom se však měli vyhnout, protože rozdílné vnímání teplot mezi pohlavími skutečně existuje a má i biologické vysvětlení.
Metabolismus, velikost těla a svalstvo
Ženy mají v průměru menší rychlost metabolismu než muži. To je způsobeno jak mužskými pohlavními hormony a stejně tak obvykle větším množstvím svalové hmoty, která také produkuje teplo. Navíc to bývají většinou ženy, držící nízkokalorické diety, které metabolismus ještě více zpomalují, odebírají mu energii a ten tím pádem produkuje tepla ještě méně. Aktivní sportovkyně by tedy na tom měly být o něco lépe než štíhlé modelky. Ovšem, je zde ještě další faktor, který významně přispívá k udržení tělesné teploty a tím je velikost těla. Až na velmi vzácné výjimky bývají muži větší než ženy a teplotu si tím pádem drží snáze. Především se ale jedná o to, že u menších žen je vůči hmotnosti relativně větší povrch těla, kterým ona tělesná teplota může unikat. Zmíněná citlivost těla na chlad je zakódovaná i v mozku, který tak včas své nositelce signalizuje, že si má dát pozor před prochladnutím a s ním spojenými riziky.
Důsledky aneb ideální pracovní prostředí
Kdo by se tedy měl více přizpůsobovat ideální teplotě tomu druhému? Vědci nedávno přišli s výzkumem, který testoval výkon při řešení některých úkolů mužů a žen při různých teplotách. Při vyšší teplotě si ženy vedly výrazně lépe, zatímco u pánů bylo zhoršení výkonu minimální. Dámy, až se tedy budete s partnerem či kolegou dohadovat ohledně teploty v místnosti, máte vědecky potvrzený argument, proč by mělo být zrovna po vašem.